Gezi NotlarıTerkedilmiş YerlerYazılarım

Tarihi Haydarpaşa Dikimevi

Çekim yaptığım mekan genelde dizi,film, klip, reklam setlerinde kullanılan Haydarpaşa Garı (1909) ’ndan daha eski tarihi bir mekan ..

Haydarpaşa Askeri Karakolu;

1902’de yapılmış, mimarı Emilie Farocci ..

Silo Binaları, Gümrük Binası, Liman Polisi Binası, Liman ve Pasaport İdaresi, Elektrik Santrali, Bekleme Salonu Binaları ve Liman Tesisleri .. 1902’de yapılmış, 14 Nisan 1903’de resmi açılışları yapılmıştır ..

Günümüzde hala ayakta olan o fotoğrafını çektiğim binalar, dizi, film ve klip setlerinin olduğu Silo Binaları, Pasaport İdaresi ve Elektrik Santralidir ..

ve fotoğrafa konu olan merdivenli yer, Muhacirin Misafirhanesi; 1903 yılında bu binalara ilave olarak yapılmış .. Birinci Ulusal Mimarlık Akımının önde gelen isimlerinden biri olan “Mimar Kemalettin Bey” tarafından ..

Cumhuriyet’in ilk kamu müzesi olan Demiryolu Müzesi’de 1928’de TCDD’nin ilk genel müdürü olan Behiç Erkan tarafından kapatılmış olan Muhacirin Misafirhanesi’nde açıldı.

Atatürk’ün önerisiyle 11 Haziran 1923’de Konya’da açılmış ilk demiryolu okulu olan “Şimendifer Mektebi”, 8 Eylül 1932’de kapatılınca öğrencileri buraya nakledilmiş, 1932’de ise yeni adı “Harekat Münakalat Mektebi” olmuş ..

(Şimendifer anlamı: Lokomotif .. ayrıntılı bilgi için tıklayınız)

ve 1956’da TCDD personelinin resmi giysilerinin dikiminin yapıldığı “Dikimevi” olmuş ..

Daha önce instagram hesabımda yayınladığım fotoğraflara da konu olan bu muazzam bina ve bu hali içimi acıttı .. Orada rastladığım bir abimizin dediği ne yazık ki parayı bastıran film setleri film icabı da olsa silahlar ve ses bombaları patlattığı .. ve bunların bu güzelim tarihi yapıyı gün geçtikçe yıprattığı, duvarlarını kararttığı ve bitirdiği .. zaten kaderine terkedilmiş bu güzel bina yetmiyormuş gibi üstüne birde bunlara maruz kalıyor .. ve tarih gün geçtikçe yok oluyor ..

Şunu da söylemeden geçemeyeceğim; bu binanın en sevdiğim yeri aslında pencereleri, o kadar tatlı uzun yuvarlak sivri pencereleri var ki, insan baktıkça söküp götüresi geliyor kendi evine (aman allah öyle birşey olursa bizden bilmesinler ama çok tatlılar ya)

Son not: Kısa özet geçersek ve yıllara bölersek binanın geçmişi; Mimar Kemalettin’in eseri olan bu yapı, son hali olan “Muhacirin Misafirhanesi (1903), Harekat Münakalat Mektebi (1932), TCDD Dikimevi (1956)”.

Kaynak: lcivelekoglu.blogspot.com.tr den özetledim .. sayesinde Haydarpaşa Garı ve bu güzelim yapılarla ilgili yeterli bilgi edindim .. teşekkürler ..

Askeri Karakol ve Pasaport İdaresi ön cephe ve giriş bölümü

 

Sonradan eklenen Muhacirin Misafirhanesi girişi ve üst katına çıkan merdiven

 

Merdivenin demirlerinden detaylar .. Nasıl bir işleme!, Nasıl bir mimari! “Sol Anahtarı” nı andıran bir sanat eseri .. Şimdiki betonarmeleri düşününce söyleyecek kelime bulamıyorum ..

 

Muhacirin Misafirhanesi alt kat odalarından biri

 

Muhacirin Misafirhanesi Üst Kat Salonları ve bahsettiğim tatlı sivri pencereler ..

 

Askeri Karakol Simetrik iki odasından birinin içinden çektiğim bir pencerenin görüntüsünün suya yansıması ..

 

Askeri Karakolu Misafirhaneye bağlayan arka tarafta eklenmiş bir geçit ..

Tags:

Bir cevap yazın